• Reklam

Vecihi Hürkuş'un torunu Ohio'da Yaşıyor

Türkiye'nin ilk sivil hava yolu şirketi olan Hürkuş Hava Yolları'nı 29 Kasım 1954 tarihinde kuran Hürkuş, T.H.Y.'nin elden çıkarttığı uçakları alıp onararak filosunu kuran Vecihi Hürkuş'un torunu Sandy Ülgen Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletinde yaşıyor.

Reklam
Vecihi Hürkuş'un torunu Ohio'da Yaşıyor
07 Eylül 2019 - 10:33 - Güncelleme: 07 Eylül 2019 - 11:03
 • Reklam

Sandy Ülgen'in yeni yaşını Türkiye'nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar ile birlikte kutladı. Ohio eyaletine bağlı Broadview Heights kentinde yaşayan Sandy Ülgen'i ziyaret eden Başkonsolos Umut Acar, "Bugün Sandy Ulgen Simich'in doğum günü. Ohio'da yaşayan Sandy, Türkiye'deki ilk uçağı tasarlayıp üreten, Türk havacılık mühendisi ve havacılık öncüsü Vecihi Hürkuş'un torunu. İyi ki doğdun Sandy" paylaşımında bulundu.

Vecihi Hürkuş’un hayatı sinema ve dizi projeleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. Peki vefatının üzerinden yıllar geçmesine rağmen genç kitle tarafından da tanınmaya devam eden Vecihi Hürkuş kimdir? İşte Kurtuluş Savaş’ı döneminde yaşayan Vecihi Hürkuş hakkında detaylar!

İstiklal madalyalı korkusuz bir kahraman olarak adını tarihe yazdıran Vecihi Hürkuş’un hayatını derledik. Vecihi Hürkuş, 6 Ocak 1896'da, İstanbul'da dünyaya geldi. Üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olan Hürkuş'un babası Gümrük Müfettişi Faham Bey annesi Zeliha Niyir Hanım'dır. Genç yaşta babasının hayatını kaybetmesi üzerine annesi tarafından yetiştirildi. Tophane Sanat Okulu'nda güzel sanatlar eğitimi alan Vecihi Hürkuş, gönüllü olarak Balkan Savaşı'na katıldı, daha sonra I. Dünya Savaşı'nda, Bağdat cephesinde uçak mühendisi olarak görev yaptı. 1917 senesinde, Kafkas Cephesi'nde bulunduğu sırada bir Rus uçağını düşürerek 'Düşman Uçağını Düşüren İlk Türk Pilotu' ünvanını aldı. Savaşta yaralanarak Rus'lara esir düşmesine rağmen, Nargin Adası'ndan yüzerek kurtulmayı başardı.  Kurtuluş Savaşı'na gönüllü olarak katılan Hürkuş, başarılı keşif uçuşları yaptı ve bir Yunan uçağını düşürmeyi başardı. Daha sonra İzmir Havaalanı'na inerek burayı işgalden kurtardı.Bu başarıları üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendisine İstiklal Madalyası ve üç ayrı Tasdikname verildi.

Edirne'ye kazayla düşen bir düşman uçağına isminin verilmesi üzerine uçak yapma fikri aklına takılan Vecihi Hürkuş, ilk Türk yapımı uçak olan Vecihi K VI'ı imal etti. Uçağın ilk uçuşunu 28 Ocak 1925'de gerçekleştirdi. Mustafa Kemal Atatürk'ün yönlendirmesiyle kurulan Türk Tayyare Cemiyeti‘ne (TTC) katılan Hürkuş, 1931 senesinde, kurum adına ilk Türkiye turunu düzenledi. Bunu aynı senenin sonlarında yapılan ve Ankara, Konya, İzmit, İstanbul gibi birçok şehri kapsayan ikinci uçak turu izledi.

21 Nisan 1932'de, Sivil Tayyare Mektebi'ni kurdu. 1933 senesinde Nuri Demirağ tarafından finanse edilen Vecihi K-XVI isimliuçağı tasarladı. 1937 senesinde Türk Hava Kurumu, Hürkuş'u mühendislik eğitimi alması için, Almanya'daki mühendislik okula gönderdi. 1939 senesinde mezun olarak ülkesine dönen Hürkuş'a iki senede mühendis olunmasının imkansızlığı gerekçesiyle uçak mühedisi ruhsatı verilmedi.

Türkiye'nin ilk sivil hava yolu şirketi olan Hürkuş Hava Yolları'nı 29 Kasım 1954 tarihinde kuran Hürkuş, T.H.Y.'nin elden çıkarttığı uçakları alıp onararak filosunu kurdu. Ancak uçaklarına düzenlenen sabotajlar, uçuşlarının gerekçesiz yere iptal edilmesi gibi nedenlerden dolayı bu projesini verimli bir şekilde sürdüremedi.

Hayatının son yıllarını büyük maddi sıkıntılar içerisinde geçiren Hürkuş, 16 Temmuz 1969'da, geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastahanesi'nde hayatını kaybetti.

 • Reklam

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ali Veli
  1 ay önce
  Niye Amerika da yaşıyormuş? İsmi bile gavur ismi. Sanırım Türk olduğunu bile unutmuştur. Asker emeklisi olup da kendi veya çocuk çoluğu ABD'ye göçmeyen kaç kişi var çok merak ediyorum. Ama kendilerine sorsanız "ben bir numaralı Atatürkçüyüm, Kemalistlerin en önde gideni benim" diyerek mangalda kül bırakmazlar.
 • Ali Veli
  1 ay önce
  Niye Amerika da yaşıyormuş? İsmi bile gavur ismi. Sanırım Türk olduğunu bile unutmuştur. Asker emeklisi olup da kendi veya çocuk çoluğu ABD'ye göçmeyen kaç kişi var çok merak ediyorum. Ama kendilerine sorsanız "ben bir numaralı Atatürkçüyüm, Kemalistlerin en önde gideni benim" diyerek mangalda kül bırakmazlar.
 • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com