Amerika'da Dev Mağazalar Krize Girdi!..

Tüm Dünya da hızla yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgını Amerika yı da büyük bir hızla etkisi altına almaya devam ediyor. kapılarını kısa bir süre önce kapatan ünlü mağazalar , çalışanlarını ücretsiz izine çıkaracaklarını açıkladı

Amerika'da Dev Mağazalar Krize Girdi!..
31 Mart 2020 - 08:00

Bu mağaza zincirlerinin önde gelenlerinden  Macy’s, Kohl’s ve Gap Inc, bir Süredir ücret ödemelerini devam eden çalışanlarına, ödemelerin bu hafta keseceklerini duyurdu.

Macy’s yetkililerinden gelen açıklamada; 600’den fazla mağazasının geçici olarak kapalı olması sebebi ile gelir kaybı olduğunu belirterek 125 bin çalışanının büyük çoğunluğunu bu haftadan itibaren ücretsiz izne ayıracağını duyurdu.

Kohl’s  yetkilileri ise 120 bin çalışanından 85 binine ücretsiz izin vereceğini açıklayarak, mağazalarının faaliyetlerini asgari düzeye indireceğini bildirdi.

Gap' mağazasının sözcüsü Sandy Goldberg, mağazalarında çalışan 129 bin işçinin 80 binin bu hafta ücretsiz izne çıkacağını kaydetti.

Ayrıca yapılan açıklamalarda Ücretsiz izne ayrılan çalışanların sağlık sigortalarının devam edeceği bildirildi.
Söz konusu şirketler salgının baş gösterdiği ilk günlerde geçici kapanma kararı aldıklarını, iki haftalık bir takvime bakarak da çalışanlarına ödeme yapmaya devam edeceklerini açıklamışlardı.

Uzmanlar Dünya da devam eden salgın sebebi ile ilerleyen günlerde diğer firmaların da  ödeme sıkıntısı çekerek çalışanlarını Zorunlu olarak ücretsiz izne çıkarmasının söz konusu olabileceğini belirttiler
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum