• Reklam

Houston'da Bir Türk'ün Hesabını Boşalttılar

Amerika Birleşik Devletleri'nde son yıllarda artan banka dolandırıcılık olaylarına bir yenisi eklendi. Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletine bağlı Houston kentinde İnşaat Mühendisi olan Ata Polat'ın Chase Bank'taki hesabına giren hırsızlar 10 günde hesabı boşalttı. Banka ise hiç bir uyarı yapmamasına rağmen sorumluluk almıyor.

Reklam
Houston'da Bir Türk'ün Hesabını Boşalttılar
21 Mayıs 2020 - 20:51
Reklam
Reklam

Aslen Adanalı olan Ata Polat, geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletine bağlı Houston kentinde bir iş bularak ailesi ile birlikte Amerika'ya yerleşti.
Chase Bank'ta hesap açan ve bir miktar parayı buraya yatıran Polat, Corona Virüs salgını sürecinde işler askıya alınınca Türkiye'ye de dönemedi. Salgın süresince evden çıkmayan Ata Polat önceki gün Chase bank'taki hesabında bulunan 1200 doların 10 günde farklı isimlere gönderildiğini farkederek bankayı aradı.

Başından geçenleri ABDPOST.COM'a anlatan Ata Polat "İnanın nasıl olduğunu anlayamadım. Çok aktif kullanmadığım hesabımdan, wire transfer şeklinde bir çok kez transfer yapmışlar. Bende bunu sonradan farkedip bankanın fraud servisine bildirdim. 10 gün süre istediler. Geri dönüş yapmadılar. Tekrar aradım. Bana sizin ip den yapılmış bu yüzden parayı geri ödemeyi kabul etmiyoruz dediler. Aktivitasyon kodu da gönderdik telefonunuza diye eklediler. Ancak ne aktivitasyon kodu var, ne de işlemin nasıl yapıldığı belli. Burada banka transfer yapıldığında bir uyarıda göndermedi." dedi.

Sosyal Medya'da Chase Bank müşterilerinin buna benzer dolandırıcılık olaylarıyla karşılaştıkları belirtilirken, bankanın bu konuda müşteriyi uyarmadığı ve güvenlik açığı konusunda önlem almadıkları aktarılıyor.

Uzmanlar ise durumun bir adli vaka olduğuna dikkat çekerek, "Bu bir polisiye olay. Banka bu konuda gerekli tedbirleri alması gerekirdi. Bankanın sorumluluğu var." diye konuştu.

Aynı IP'den hesap hareketi olmadığına inanan Polat, "Bankanın güvenlik açığı var. Biri aynı IP'den nasıl benim mobil hesabımı ele geçirebilir ki? Bunlar küçük tutarlarla transfer yapmışlar. Eğer büyük tutar yapsalar banka uyarı smsi veya onay kodu atardı. Bana bu konuda ne uyarı nede aktivasyon kodu geldi. Telefon numaramda bankada kayıtlı. Muhtemelen bankanın bu açığını bilen hırsızlar, böyle işleri yapıyor." şeklinde konuştu.

30 Mayıs'ta Banka Müdürü görüşeceğini dile getiren Polat, "Avukat buldum. Eğer banka müdürü olumsuz yanıt verirse, suç duyurusunda bulunacağım." dedi.
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • yakut
    8 ay önce
    Bunu yapmak Okada kolayki saddle kisinin banka karti lazim inanin 5 dakikanizi aliyor
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com