• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

New Jersey'de 2019'un Yeni Kuralları

Eğer New Jersey'de yaşıyor ve sigara tiryakisi, hamile veya yeni doğum yaptıysanız, emekli, ebeveyn, konser, profesyonel saç örgüsü yapan kuaför veya transseksüel bir kişi iseniz, 2019'da yürürlüğe giren bu yasaların hayatınızı bakın nasıl etkileyecek. Geçici engelli veya aile izinleri ödeneği için başvurma şeklinizi değiştirecek, halka açık plajlarda sigara içmenizi yasaklayacak, emeklilik yönetiminizi yenileyecek, doğum belgenizi değiştirmeniz gerekebilir. İşte Yeni Kurallar:

Reklam
Reklam
New Jersey'de 2019'un Yeni Kuralları
10 Ocak 2019 - 20:49
Reklam

Yeni Sağlık Sigortası
New Jersey Valisi Phil Murphy, Mayıs ayında bu yasayı imzaladı, Eyalet genelinde sigortası bulunmayan New Jerseyliler, Medicare gibi bir hükümet programı aracılığıyla bir sigorta sistemine girmeli veya sigorta döneminde kendi primlerini ödemeleri gerekiyor.
Uzmanlar, bu durumun; maliyetleri primleri arttıracağı hasta veya yaşlıların sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamayacağını dile getiriyor. Yeni yasada, devlete bireysel yetki verme ve sigortası olmayanların zorunlu prim ödemesi gerekiyor.
Murphy yönetimi bir sigorta programına bağlı olmayanların primleri yüzde 12,6 artacak. Sigorta şirketleri geçen yıla göre ortalama yüzde 5,8 artış talep ettiler. Ancak, Eyalet yönetimi bir programa dahil olan sigortalıların primleri yüzde 9,3 düşeceği belirtiliyor.

Anne sütü için Sigorta Kapsamı
Eski Vali Chris Christie döneminde alınan kararla, altı ayın altındaki bebekler için sağlık sigortasının anne sütünü almasını zorunlu kılmıştı.
Sigorta şirketleri şimdi, anne sütü bir doktor tarafından reçete edildiği sürece, Sağlık Bakanlığı kurallarına uygun bir insan süt bankasından anne sütünü almak zorunda kalacak.
Faturaya sponsor olan D-Camden Meclis Üyesi Pamela Lampitt, “Sağlık yardımları kapsamının zorunlu tutulması, sütü gelmeyen annelerin, bebeklerinin hak ettiği kalite standartlarını karşılayan anne sütüne erişebilmelerini daha iyi sağlamamıza yardımcı olacak” dedi.

Kuaförler için Saç Örgü Lisansları
New Jersey'deki saç örgülerinin artık sınırlı bir lisansa sahip olmaları ve sağlık, temizlik ve enfeksiyon kontrolü de dahil olmak üzere deneyimlerine bağlı olarak 40 ila 50 saat eğitim almaları gerekiyor.
New Jersey Kozmetoloji ve Saç Şekillendirme Kurulu, doğal saç örgülerinin ruhsatlandırmasını denetleyecek.
Daha önce,  New Jersey Eyaleti Kozmetoloji ve Saç Şekillendirme Kurulu,  tüm kuaförlerin ve berberlerin lisanslı olmasını gerektiriyordu, bu da güzellik okuluna kaydolmak anlamına geliyordu. Kuaförler güzellik okulunun kendi işleriyle uyumsuz olduğunu ve bazı işlerin eğitilmediğini veya gereksiz bilgiler verildiğini iddia ediyor. Bu yasa Ekim ayında yürürlüğe girecek.

Parklarda ve Plajlarda Sigara Yasağı
16 Ocak'tan itibaren Jersey'nin halk plajlarında ve State parklarında sigara içilmesine artık izin verilmeyecek.
Eski Vali Chris Christie tarafından imzalanan bir yasa uyarınca devlet plajlarında ve eyalet parklarında sigara içmek yasaklandı. Bazı topluluklar yerel kamusal alanlarda kendi sigara yasaklarını kabul ederken , Temmuz ayında Murphy tarafından imzalanan bu son yasa ile, tek tip bir yasak oluşturuldu.
İhlal edenler, ilk suç için 250 dolar, ikinci suç için 500 dolar ve sonraki her suç için 1000 dolar para cezasına çarptırılacak.
Yasa, kentlere yasağın uygulanması konusunda takdir yetkisi veriyor. Ayrıca bitişik otoparklar ve yerel belediyeler tarafından sigara içme alanı olarak belirlenen kamu alanlarının bazı bölümleri için istisnalar getirildi.
Atlantik kıyılarında çöp toplayan Temiz Okyanus Eylemi,   2017'de 29.000 sigara izmariti, 2017'de 1.155 çakmak ve 1.870 sigara paketi bulduğunu bildirdi .

Bilet Satışlarına Denetim
New Jersey'deki eğlence mekanları tarafından bastırılmış ancak tüketici savunucuları tarafından karşı çıkılan bilet satışlarına bir standart getiriliyor.

Yasa, biletlerden elde edilen gelirin sanatçıların, mekanların ve diğerlerinin, biletlerden alacağı kar payları yasaya bağlandı. Bunun fiyatları arttıracağı ve tüketicilerin bilet almasını zorlaştıracağını dile getiriliyor.
Önemli olarak, etkinliğin iptal edilmesi ve satıcıların aynı koltuk için birden fazla bilet satması durumunda bilet satıcılarının ve satıcıların bilet iade etmeleri gerekir.
1 Şubat'ta yürürlüğe girecek.

Transeksüel insanlar için yeni doğum sertifikaları
1 Şubat tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, cinsiyette bir değişiklik geçirmiş olan insanlar değiştirilmiş bir doğum belgesi alabilecek.
Bu yeni yasa, trans bireylerin devlet Sağlık Dairesi tarafından sağlanan ve "yörünge cezası altında, cinsiyette bir değişiklik talebinin - kadına, erkeğe veya tasarlanmamış / ikili olmayanlara " yapıldığını belirten bir belge imzalamalarına izin  vermekte. 
Eski  Başkan Cumhuriyetçi Chris Christie, bu yasayı, sekiz yıl görev süresi boyunca  tasarının sahtekarlıkla ilgili endişelerini vurgulayarak iki kez veto etmişti. 

Transeksüel insanlar için yeni ölüm sertifikaları
Bu yeni yasa , insanların cinsiyetlerini kendi tanımladıkları şekilde kaydetmek için ölüm sertifikaları gerektirecek .
Eyalet, cenaze düzenlemelerini idare eden kişiden gelen bilgilere dayanarak, "ölüm belgesini tamamlayan kişiye, merhumun cinsiyet geçişini anımsatan bir belge sunulmadığı sürece" S493'e göre karar verilecek .
4 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak.

Zilden Sonra Kahvaltı
Günün Yüzde 70 ya da daha fazlasını okulda geçiren öğrencinin ücretsiz ya da düşük fiyatlarla öğünler için "Zilden Sonra Kahvaltı" programı oluşturuldu. Sabah kahvaltıdan itibaren öğle yemekleri de çok düşük fiyattan verilmesi yasalaştı.
Yasa 30 Mayıs tarihine kadar sürecek. Eski yasada kahvaltı zorunluluğu yoktu.
Center For Food Action, "Okul öncesi kahvaltı teklifinden zilden sonra kahvaltı servisine geçiş yapan ilçelerde "Katılım yükseliyor. Öğrenciler derslere konsantre oluyor. Daha iyi öğrenmeye meyilli." diye rapor yazdı.
Grup, yasanın 501 okulu etkileyeceğini tahmin ediyor, burada öğrenci birliğinin ortalama yüzde 90'ı ücretsiz ya da indirimli yemekler yiyebilecek.

Polis, Emekli maaşı Spinoff
Yıllarca Polis ve İtfaiyeci sendikaları, eyalet yöneticilerinden emekli maaşlarının iyileştirilmesini istiyordu.
Sendikalar, milletvekillerinin bir gün varlıklarını diğer kamu çalışanlarından daha riskli iş yaptıklarını ama buna göre daha az maaş aldıklarını dile getirerek "Fonların arttırılmasını" istedi. 
Benevolent Polis Derneği başkanı Patrick Colligan, Murphy tasarıyı imzalamasından sonra yaptığı açıklamada, "Artık PFRS üyeleri, devletin yıllarca emekli maaşını koruduğunu belirten zayıf karar verme ve siyasi çaresizlikten muzdarip olmayacak" dedi. Yasa 4 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak.
Şu anda, fon Eyaletin Emekli Maaşları ve Yararları Birimi tarafından yönetilirken, Devlet Yatırım Konseyi ve Yatırımlar Birimi milyarlarca dolarlık varlık yatırımlarını yönlendirmektedir.
12 üyeli bir aktif ve emekli polis ve itfaiyecinin yanı sıra eyalet ve yerel yönetim temsilcileri bu görevleri üstlenecek.
Kanun uyarınca, mütevelli görevliler emeklilik maaşlarını artırma veya azaltma ve çalışanlara sağlanan katkıları artırma veya azaltma yetkisine sahip; ancak yalnızca aktüerler ile ve sekiz kurul üyesinden destek alarak istişarede bulunuyordu.

İstenilen Kişiden Silahları Geri Toplanacak
Aile üyelerinin, hane halkı üyelerinin veya polisin, bir kişinin silahları mahkeme kararıyla geri alınabilecek.
Aile veya hane halkının “aşırı riskli” kararı alınmasının ardından mahkeme 10 gün içinde kişinin ateşli silahlarını ve cephanelerini teslim etmesini veya satmasını gerektiren nihai bir aşırı risk koruyucu karar verebilme yetkisine sahip oldu.
Bu yasa 1 Eylül’de yürürlüğe girecek.

Hamileliğe bağlı geçici sakatlık faydalarında yapılan değişiklikler
New Jersey'de hamile olan kadınlar doğumdan önce dört haftaya kadar geçici sakatlık ödeneği ve doğumdan sonra da altı hafta aile izni (bir bölüm için sekiz hafta) almaya hak kazanıyor.
Bu yasa, Eyalet Çalışma Bakanlığının, Geçici sakatlık ödeneği için başvurduktan sonra çalışanın aile izin sigortası başvurusunu otomatik olarak işleme koymasına olanak veriyor.

Gebeliğe bağlı geçici sakatlık faydalarında daha fazla değişiklik
Aynı zamanda, geçici sakatlığa ve ailenin anne adayları için erken izin almalarına imkan veriyor.
Çalışanların hamilelikle ilgili geçici maluliyet sigortası taleplerini sunmalarına izin verirken 60 gün ek süre veriyor.
Yasa ayrıca planlı tıbbi prosedürler için de geçerli olacak.
Mevcut yasaya göre, işverenlerin, işçi izni dışında bir izin verme durumu söz konusu değildi. bu, işçinin devletten para almasını geciktirebiliyordu.
Vali Murphy, "Bu ayarlama fayda taleplerinin işlenmesini hızlandırmaya ve işçilerin daha acil finansal destek almalarına yardımcı olacak" dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam