New York Türk Evi Yükseliyor

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan New York'ta ki Türk evi binasının inşaatı devam ediyor. Tamamlandığında 32 kat olacak olan binanın 12. katı bitti. Bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından incelenen binanın yapımı 2021'de bitecek.

New York Türk Evi Yükseliyor
18 Kasım 2018 - 21:13

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD temasları kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkez Binası'nın karşısında inşası devam eden yeni Türkevi'nde incelemelerde bulundu. New York'un sembol binalarından biri olmaya aday Türkevi inşaatına ilişkin bilgi alan Bakan Çavuşoğlu’na, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve Türkiye'nin New York Başkonsolosu Alper Aktaş eşlik etti.

Cumhuriyet tarihinin yurt dışındaki en büyük yatırımlarından olan yeni Türkevi, New York'ta  sembol binalarından biri olacak.

New York Türkevi'nin eski binasının yerine Türkiye'nin aktif dış politikası, artan itibarı ve ihtiyaçlarıyla uyumlu 32 kat yüksekliğinde gökdelen inşa edilecek.

Yaklaşık 20 bin metrekare alana sahip olacak yeni Türkevi binası, 171 metre yükseklikle de hemen karşısındaki BM, yanındaki UN Plaza ve ABD'nin BM Daimi Temsilciliği binalarına da mimari güzellik ve işlevsel açısından ciddi rakip olacak. BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu'nun yanı sıra 200 kişilik oditoryum, toplantı ve sergi salonları, 20 araçlık otopark ve üstünde lojmanların yer alacağı yeni Türkevi, birçok hizmeti aynı anda verebilecek dinamik ve güvenlikli bir bina olacak.

Yapım sözleşmesi 16 Mayıs'ta New York'ta taraflar arasında imzalanan binanın, 2021 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum