ABDPOST.COM sitesindeki yazarların yazıları kendi görüşlerini yansıtır. Yayınlamak sitemizin bu görüşleri kabul ettiği anlamına gelmez.
  • Reklam
Ayşegül Kartal

Ayşegül Kartal

Ayşegül Yazıyor

Hakkında

İstanbul Şişli’de doğdum…Akrep burcuyum…Etiler Lisesi’nden mezun olduktan sonra ilk tercihim olan İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne girdim….1988 yılında mezuniyetimden 2 gün sonra hocam Haluk Şahin’in desteğiyle, Hürriyet Gazetesi’nin Araştırma servisinde çalışmaya başladım…O dönemde gazeteler Cağaloğlu’ndaydı ve Hürriyet, Erol Simavi’ye aitti….

1989’da Tempo Dergisi’ne, 1992 yılında Aktüel Dergisi’ne transfer oldum….

1994 yılında ise Hürriyet’e geri döndüm…Bugün keyifle okuduğunuz hafta sonu ekleri konseptini yaratan çekirdek ekipte yer aldım…Sağlık, güzellik, moda, seyahat ilgi alanlarımda oldu….Editörlük vazifemi yürüttüm….

1995-1996 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’ye gidip, hem dil öğrendim, hem Hürriyet’e sayfalarımı yapmaya devam ettim, hem de orada lobi üzerine bilgilenip, çevre edindim….Bir yandan da George Washington Üniversitesi Oteli’nde Halkla İlişkiler alanında çalışma fırsatı buldum…..

1996 yılında geri dönüp Gazete gazetesi için de sayfalar hazırlamaya başladım….

Bu arada 13 gazetecilik ödülüm birikmişti…..

1998 yılında Hürriyet’ten ayrılıp, TV 8 Haber Merkezi’nde çalışmaya başladım….

2000 yılında Bersay İletişim Danışmanlığı’na transfer olmam, hayatımda yeni bir dönemi başlattı….Burada birbirinden kıymetli hocalardan aldığım eğitimle iletişim danışmanı olarak çalışmaya başladım…. Sivil Toplum Kuruluşları özel ilgi alanım oldu….Fakat iletişim danışmanı olmak için en önemli eğitimi müşterim Koç Holding’den aldım….

Kurumsal iletişim, medya ilişkileri, ürün iletişimi, pazarlama iletişimi, lider iletişimi, siyasi iletişim, STK iletişimi, event yönetimi gibi alanlarda; Koç Holding, Rahmi Koç Müzesi, Vehbi Koç Vakfı, Maret, Amerikan Hastanesi, Koç Lisesi, Olimpiyat Düzenleme Komitesi, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı,  Semahat Arsel,  Fikret Ünlü,  Berna Yılmaz, Sezen Aksu gibi kişi ve kurumlara danışmanlık hizmeti verdim…Şifo Mehmet Jübilesi’nin organizasyonu, medya ilişkilerini yürüttüm. Bu çalışma Halkla İlşkiler Derneği tarafından ödüllendirilmişti.

Aynı dönem Avrupa Birliği Hibe Programları ile ilgilenmeye başladım…İlk projemi, Vehbi Koç Vakfı için “Hemşirelerin Uzmanlaşması” alanında hazırladım….

2002 yılında Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD)’ne, Kurumsal İletişim Direktörü olarak davet edildim…Ve burada, Kurumsal iletişim, medya iletişimi, lider iletişimi, AB fonları alanında, kadrolu ve full time olarak danışmanlık yaptım…..

2003 yılının Mart ayında Dayanıklı Tüketim alanında çalışan Teba Group’a transfer oldum…Kurumun, Stratejik Pazarlama İletişimini, üretim, pazarlama ve IT birimleriyle hazırladım… Kurumun itibarını yükseltecek sosyal sorumluluk projeleri, özel röportajlar, TV programları, kataloglar ve tüm baskılı malzemeler, reklamlar, iç iletişim projeleri, özel davetler hazırlayıp, uyguladım.. İngiltere’de halka arz çalışmalarının iletişim boyutunu, Buchanan Danışmanlık şirketiyle çalıştım…

Kriz iletişimini medya nezdinde ve iç iletişimde uyguladım. Avrupa Birliği fonları, Dünya Bankası ve BM fonları için proje ürettim…Ve lobi faaliyetlerime burada, Isıtma ve Soğutma Grubu için Ankara’da devam ettim…

Bu arada farkettim ki, ben artık sadece danışmanlık değil, saha çalışmasında da varolmak istiyorum…Özellikle gazetecilik ve iletişim danışmanlığından gelen birikimlerimle, gelenekselden farklı bayileşme süreçleri hazırladım ve uyguladım….Satışa destek amacıyla, pazarlama iletişimi projeleri geliştirmek yeni ilgi alanım oldu….

2005 yılında, Teba Group’un iflasıyla, 2000 çalışan Türkiye’nin en büyük dayanıklı tüketim kurumlarına dağıldık…Ben Washington’a gitmeye karar verdim… Türkiye’den işadamlarına, orada varolmak isteyen işadamlarına, Türkiye’den Sivil Toplum Kuruluşlarına hizmet verdim….

Şimdi Türkiye’de;

Kurumsal İtibar
Lider İletişimi
Medya İletişimi
Bayileşme Süreci
Sivil Toplum Kuruluşları’na özel iletişim çözümleri ve kaynak yaratma
Avrupa Birliği Hibe Programları
Siyasi İletişim
Güneydoğu Bölgesi ve Kuzey Irak için pazarlama iletişimi çalışmaları
Lobi (Ankara-Washington DC)
Yatırım sürecinde kişilerarası ilişkinin yönetilmesi

alanlarında danışmanlık yapıyor, projeler üretiyor ve istenirse hayata geçirmek için sahada çalışıyorum…

En kısa zamanda sizlerle tanışmayı diliyorum….

Ayşegül Kartal

    https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com