Zercihan Dinçer New York’ta vefat etti

Zercihan Dinçer New York'ta vefat etti

Amerika Birleşik Devletleri'ne ilk gelenler arasında yer alan Zercihan Dinçer New York'ta vefat etti. Dinçer'in cenazesi New York'ta defnedildi. Dinçer uzun yıllar Hilton'da çalışmıştı.

18 Ocak 2019 - 21:41

Aslen Rizeli olan ve 87 yaşındaki önce Dinçer Bursa'ya yerleşti. 1950’li yıllarda Şinasi Dinçer’le evlenen Zercihan hanım 1960 yılında İstanbul'da açılan Hilton'da işe alındı. Burada eğitim için Amerika'ya gönderilen Dinçer ailesi burada çalışması beğenilerek New York Hilton'da çalışmaya başladı.

5 yaşındaki çocukları ve kardeşlerini de yanına alan Dinçer ailesi Amerika'ya gelen ilk Türkler arasında yer alıyor. Şimdi 100 kişiyi geçen aile Amerikalı Türk olarak New York'ta yaşayan ilk Türk ailelerinden.

Zercihan Dinçer'in kızı Suzan Canca, babasının Türkiye özlemini gidermek için Brooklyn limanına gelen Türk gemilerini ziyaret ettiğini dile getirirken "Türk yemeklerini ve Türkiye'den haber almak onun en büyük tutkusuydu. Sadece Salı geceleri yayınlanan Kısa dalgalı radyolardan Ankara haberlerini dinlerdik. Babam ve Annem buraya gelen Türklere çok yardımları oldu. O nedenle New York'ta Zercihan abla diye bilinir. Çünkü Amerika o dönemlerde bir rüyaydı. Babam 22 yıl önce rahmetli oldu. Annem de babam gibi Hilton'da çalıştı. Waldorf Astoria'dan emekli oldu." dedi.

Eyüp Sultan Camiinin kurucularından Enver, Nihat ve Fahri Albardak'ın da ablası Zercihan Dinçerönceki gün Eyüp Sultan Camiinde kılınan namazın ardından Rockville Cemetery'de bulunan Türk Hars Birliği mezarlığında toprağa verildi.

ABDPOST.COM olarak merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • İbrahim ÖZCAN
  7 ay önce
  Allah rahmet eylesin.
 • Aysun Dernek
  7 ay önce
  Allah rahmet eylrsin. Mekanı cennet olsun
 • Atilla Seckin
  7 ay önce
  Allah rahmet eylesin.,yillar o kadar cabuk geciyorki,bizlerden birisinin vefat ettigini gorunce icim burkuluyor.En azindan sevdiklerinin yakininda olmasi onun biraz olsun vatan hasretini azaltmistir diye umuyorum.Sevenlerine de bas sagligi diliyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
El Paso Walmart to reopen in months
El Paso Walmart to reopen in months
Takipçilerini geçmişe götürdü
Takipçilerini geçmişe götürdü