• Reklam

Evlilik Üzerinden 'Green Card' Başvurusu

Avukat Remzi Güvenç Kulen, evlilik üzerinden Green Card başvurusu ile ilgili bilgi paylaşımında bulunuyor. Bu işlemlerin tüm safhaları hakkında ve ne kadar zaman aldığı hakkında detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz bir haber hazırladık sizler için.

Reklam
Evlilik Üzerinden 'Green Card' Başvurusu
17 Aralık 2020 - 21:35 - Güncelleme: 17 Aralık 2020 - 21:42
  • Reklam
Amerika'da Green Card almanın birkaç yolundan biri de Amerikan vatandaşı ya da Green Card sahibi olan birisiyle evlenmektir. Bir Amerikan vatandaşıyla evlendiğiniz zaman herhangi bir vize kategorisinde vize numarası beklemeden hemen Green Card sahibi olurken, Green Card'lı birisi ile evlendiğiniz zaman vize başvurusu yapabilmek için, sizin vize kategorinizdeki vize numaralarının açılmasını beklemeniz gerekir.

Her sene Green Card'lıların eşlerine belli sayıda Green Card hakkı tanınıyor. O kota dolduğu zaman, artık Green Card verilemiyor ve bir dahaki seneyi beklemek gerekiyor. Bu durumu vize bülteninden takip edebilirsiniz.

Bu işlemlerin safhaları neler ve ne kadar zaman alıyor?
Öncelikle bir başvuru yapabilmek için mutlaka evliliğin gerçekleştirilmiş olması gerekiyor. Dünyanın herhangi bir ülkesinde yapılan geçerli bir evlilik kabul ediliyor. Ardından ilk olarak I-130 başvurusu yapmanız gerekiyor.

Bu başvuruyu Amerikan vatandaşı olan eş yapıyor. Evlilik birlikteliğinin gerçek ve sağlam olduğunu göstermek için yapılan bir başvurudur.

I-130 başvurularının tamamı Amerika'daki Göçmenlik Bürosu'na yapılmaktadır. Bunun için çiftlerin her ikisinin de Amerika'da olmasına gerek yok, eşiniz Türkiye'de de olsa başvuruyu yapabilirsiniz.

İkinci başvuru ise I-485, eğer eşiniz Türkiye'de ise NVC veya konsolosluk görüşmesi denilen safhalar oluşturuluyor. Yani Amerikan vatandaşı ile evlenen eş, herhangi bir vize statüsünde veya bu statülerden birini geçirmiş halde Amerika'da bulunuyorsa, Amerika içinde göçmenlik bürosuna I-485 başvurusu yaparak, statüsünün Green Card'a geçirilmesini isteyebilir. Aslında illa bir statü dahilinde olması da gerekmez. Çünkü Amerikan vatandaşı ile evlilik yapmak, kişinin daha önceki ihlallerinin affedilmesini sağlar. Mesela; bir kişi
turist vizesi ile gelmiş ve statüsünü geçirmiş olabilir ama Amerikan vatandaşı ile evlilik yaparsa, kendisi de Green Card alacak pozisyona gelmiş olur. Amerika'daki göçmenlik bürosuna yapılan I-485 vize başvurusunda, sonradan yapılacak mülakatta mutlaka her iki eşin de bulunması zorunludur.

Eğer Amerikan vatandaşı ile evlenen eş Türkiye'deyse, o zaman I-130 başvurusu kabul edildikten sonra, dosya göçmenlik bürosu tarafından 'National  Visa Center'a gönderilir, burası sizinle yazışarak gerekli belgeleri toplar ve hazırladığı dosyayı Ankara'daki Amerikan Büyükelçiliği'ne yollar. Ardından büyükelçilik, Türkiye'deki eşi Green Card görüşmesi için konsolosluğa davet eder. Bu başvurularda Amerikan vatandaşı olan eşin bulunması
zorunlu değildir.

Başvuruyu Amerika'dan ya da Türkiye'den yapmak arasındaki fark, Türkiye'den hazırlanan dosyalarda I-130 Amerika içinde kabul edildikten sonra, dosya önce NVC sonra konsolosluğa giderken 3 safhadan geçiyor.

Ancak Amerika içinde hazırlanan dosyalarda, I-130 başvurusunu yaparken I-485 başvurusu ile bir arada yapılabilir. I-485 başvurusunu yaparken, aynı zamanda Amerikan vatandaşı olmayan eş için çalışma ve seyahat izni başvuruları da yapılabilir.

Genel itibariyle I-485 başvurusu yapıldıktan sonra, 3 ile 5 ay arasında kişinin çalışma ve seyahat izni ve sosyal güvenlik numarası gelir.

Ne kadar Zaman Alır?
Amerika içinde I-130 ve I-485 başvuruları yapıldıktan sonra, 1 ay içinde dosyanın alındı ve parmak izi belgesi gelir. Daha sonra çalışma ve seyahat izni başvurularının sonuçlanması ise 3 ile 5 ay sürebilir. Daha sonraki adım mutlaka mülakat olacaktır. Bu mülakat için ise şu sıralar 8 ay ile 14 ay beklenebiliyor.

Ne tip belgeler hazırlamak gerekiyor?
Evlilik dosyasına giren dökümanlar, temel olarak 2'ye ayrılıyor. İlk grup sizin şahsi dökümanlarınızdır. Yani Amerikan vatandaşı olan eşin ya da vizeli olan ve Green Card almak isteyen eşin şahsi dökümanları. Evlilik cüzdanı, pasaport kopyası, nüfus kayıt örnekleri, eğer daha önceden bir evlilik yapılmışsa boşanma belgesi gibi evraklar. Ayrıca bireylerin sabıka geçmişleri varsa bunların belgeleri de gereklidir.

İkinci grup belgeler ise, evlilik birlikteliğine iyi niyetle, yani bir yuva kurmak amacıyla girilmiş olduğunu kanıtlayan ve eşlerin aynı evi paylaştığını gösteren belgelerdir. Çünkü göçmenlik bürosu sırf Green Card almak için yapılan sahte evliliklere onay vermiyor. Genel hatlarıyla birlikte, yaşanılan evin tapusu ya da kira kontratı, faturalar, beraber açılmış bir banka hesabı, birlikte kullanılan kredi kartı ekstreleri, sağlık ve otomobil sigortalarının dökümanları, vergi beyannameleri, gittikleri seyahatlerden biriktirdikleri otel rezervasyon ve tatil turu faturaları, eşlerin aileler ve arkadaşlarıyla bir araya geldiklerinde çekmiş oldukları fotoğraflar, sosyal medya hesaplarında birlikte olduklarını gösteren fotoğraflar, mail veya whatsapp'tan yaptıkları yazışmalar, bebek varsa onunla ilgili evraklar...

Sahte Evlilikler Hakkında...
Green Card almak için yapılan sahte evlilikler konusunda oldukça tecrübeli olan göçmenlik bürosu çalışanları, tam anlamıyla bir insan sarrafına dönüşmüşler. Bu sebeple böyle bir yola başvurmamanızı öneririz. Çünkü sonrasında sınırdışı edilirsiniz veya hapis cezası alabilirsiniz. Ayrıca başarıyla kandırıp Green Card alsanız bile, boşandıktan sonra evleneceğiniz yeni kişiye Green Card alabilmeniz için 5 yıl beklemeniz gerekiyor. Ayrıca o
zaman eski evlilik dosyanız tekrar inceleme altına alınıp gerçekliği inceleniyor. Ve yine başınıza bin bir çeşit dert açılabilir.

KAYNAK: Avukat Remzi Güvenç Kulen

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com