• Reklam

ABD'de Başarılı Restorancı: Zeynel Abidin

Erkan Tarhan'ın konuğu, Amerika'da 40 yıldır restoran işletmeciliğinde bir marka olmuş ve bizi en iyi şekilde temsil eden, başarılı işadamı Zeynel Abidin Uzun. Washington'da 40 yıldır aynı adreste restoran işleten Bolulu Zeynel Abidin, içtenlikle tecrübelerini paylaşıyor. Onun başarı hikayesinin örnek olması dileğiyle...

Reklam
ABD'de Başarılı Restorancı: Zeynel Abidin
03 Aralık 2020 - 19:58
Reklam
Reklam

Zeynel Abidin Uzun Kimdir?
1956 yılında Bolu'da dünyaya gelen Abidin, 1965 yılında bu mesleğe başlamış. İstanbul Topkapı Sarayı'ndaki bir restoranda bu mesleğe başlayan Abidin, 1976 senesinde Amerika'ya geldiğini söylüyor. İstanbul'a gelmeden önce Ankara'da askerliğini yaparken dönemin cumhurbaşkanı ve kuvvet komutanlarına yemek pişirmek hayattaki tecrübeleri arasında.

1976 yılında İstanbul'da meşhur bir otelde çalışırken, Amerika Florida'dan gelen bir yolcu gemisinden Akdeniz yemekleri pişirmesi için iş teklifi almasıyla Amerika macerası başlamış. 18 ay boyunca Miami'de bir yolcu gemisinde çalışmış ilk olarak.

Daha o zamanlardan kafasında Amerika'da kendi restoranını açma fikri oluşan Abidin, yer bulmak için araştırmalara başlamış. Araştırmaları neticesinde kozmopolit bir yer olduğu için başkent Washington'da karar kılmış ve 40 yıldır işlettiği Kazan Restaurant'ı açmış.

40 senedir devamlı gelen müşterileri olduğunu gururla anlatıyor. Ayrıca, müşteri potansiyelinin yüzde 95'inin Amerikalı olduğunu da ekliyor. Çünkü Türk mutfağında en kaliteli hizmeti verdiklerine emin.

Aldığı Ödüller ve Anılar...
2018 yılında Virginia eyaletinin en iyi lokantası seçildiklerini söylüyor Abidin. Amerikan Senatosu'ndan aldığı özel bir mektupla öğrenmiş bu gurur verici haberi.

Önemli bir anısını anlatıyor Zeynel Abidin; Washington Büyükelçiliğimizde bir resepsiyonda, rahmetli Turgut Özal dönemin cumhurbaşkanı iken o zamanki büyükelçimiz rahmetli Nusret Kandemir'e; "Sen Zeynel Bey'i tanıyor musun?" diye sormuş ve evet cevabını alınca "Sen maaşlı büyükelçisin, o ise devamlı bizim büyükelçimizdir." diyerek kendisini gururlandırmış.

İşindeki en büyük sırrının, çok erken saatte işe başlayıp en taze ve güzel eti, balığı ve malzemeyi almak olduğunu belirtiyor. Kalitede devamlılığın esas olduğunu vurguluyor. Müşteri memnuniyeti Abidin için en önemli şey. Kendilerini doktora benzeterek; "Müşteri güzel bir yemek yediğinde yüzü güler ama yemeği beğenmezse yüzü asılır ve bir daha gelmez." diyor.

30 Küsur Yıllık Ustalar...
40 yıldır aynı lezzeti müşterilerine sunmayı başaran Zeynel Abidin, bunu biri 38 yıldır diğeri ise 20 yıldır beraber çalıştığı ustalarına borçlu olduğunu ifade ediyor. Hüseyin ve Ercan Ustalar...

Bu kadar uzun süredir yanlarında çalıştıkları Zeynel Abidin'den övgüyle ve memnuniyetle bahseden ustalar, adeta bir ağabey gibi davrandığını söylüyorlar.

Portakallı Baklava...
Abidin, Topkapı Sarayı'nda çalışırken 1973 yılında restoranı ziyaret eden İngiltere Kraliçesi'nin en sevdiği tatlının portakallı baklava olduğunu anlatıyor. O restoranın özel buluşu olan bu tatlıyı, Amerika'da restoran açınca hemen menüye eklediğini ve çok tuttuğunu, hatta Regan başkanlığı döneminde Beyaz Saray'a bile sattıklarını anlatıyor

Amerika'ya Geleceklere Tavsiyeleri...
Amerika'ya geldiği 43 yıldan bu yana alım gücünün düştüğüne dikkat çekerek, Amerika'ya gelecek Türklere ilk olarak şu tavsiyeyi veriyor: "Amerika size ayak uydurmaz, siz Amerika'ya ayak uyduracaksınız!"

Gelip hemen zengin olma hayalleri kurulmaması gerektiğini vurguluyor. Bu ülkede ne iş yapacaksanız öncelikle temelinizin olması gerektiğini hatırlatıyor.

Kendi birikimiyle doğduğu topraklara yani Türkiye'ye yatırım yapan Abidin'in, İstanbul'da da bir restoranı var.

KAYNAK: TRT Türk


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com