• Reklam
Reklam

ABD'de Oto Hurdalığından Servet Kazanan Türk

İlkay Zaman, 17 yıldır Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan ve önceden New York'ta polis olan daha sonra Florida'ya taşınıp burada otomobil hurdalığından araç toplayıp, elden geçirip satarak servet elde eden Çağrı Poyraz ile yaptığı röportajı yayınladı.

Reklam
ABD'de Oto Hurdalığından Servet Kazanan Türk
03 Haziran 2021 - 22:16
  • Reklam
Çağrı Poyraz Amerika'da bulunan bir kuzeninden ötürü dedesinin 'sen de git' baskısıyla 17
yaşındayken Amerika'ya gelmiş ve 17 yıldır bu ülkede yaşıyor. İlk geldiğinde birçok Türk gibi New York'a yerleşmiş ve benzin istasyonlarında çalışmış. Pizza dağıtmış.

Amerikalı biriyle mutlu bir evlilik yaparak belli bir süre sonra vatandaşlık hakkı kazanmış. Polislik sınavlarına girerek kazanmış ve polis olmuş. Ardından bu işlere başlamak için Florida'ya yerleşmiş.

İlk yıllarında Türkiye'den gelen bir ağabeye ikinci el temiz araç bulmasında yardımcı olup kar elde etmiş. O şekilde yıllarca benzinliklerde çalışmak yerine araç alıp temizletip daha yüksek fiyata satarak kazanç sağlamış. Ancak yıllar içinde bu iş sahası keşfedilip Amerikalısı Türkü herkes karlı diye bu işe başlayınca, piyasada araç bulmakta zorlanır olmuş. O da vuruğu olan araçları tamir ettirip satmaya başlamış.

Sonra sorunlu araçların ihalelerine ulaşmış. Çünkü bu araçları buradan çok ucuza almak mümkün. Bu işe böyle böyle başlamış.

Hurdalıktan işe yaramaz denilen araçları alarak, kendi açtığı atölyede A'dan Z'ye motoru, boyası her şeyiyle adam edip satıyor Çağrı Poyraz. Atölyesinde yapılmayan iş yok otomobil tamirinde. Ayrıca kaza geçirmiş durumdaki araçları da yeniliyorlar. Hatta Tesla bir araç bile tamirde var şu an atölyede. Marka ve teknoloji farketmeksizin her türlü aracı dört dörtlük elden geçirip yenileyecek her türlü cihaza sahipler.

Aşırı yoğun çalıştıklarını ifade eden Çağrı Bey, haftada 12-13 araç yetiştirmek zorunda olduklarından bahsediyor. Ellerinde 150 civarı araç var ve gelmeye de devam ediyor. Aylık 40-50 araç sıfırlanıyor burada.

Para etmesi açısından prensip olarak 2017 yılından daha eski araç alıp yenilemiyor Çağrı Bey. Pert konumda gelen araçlar bile bebek gibi çıkıyor. Neredeyse fabrika çıkışı gibi oluyor. Her şeyi tamir edilip yenilenen araçların alıcısı da hemen hazır oluyormuş çünkü ikinci el araca talep çok fazla diyor. Elinde hiç kalmadan rahat satabiliyor.

Temiz ruhsatlı araçlar da yapılıyor bu atölyede.

KAYNAK: İlkay ZAMAN

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com