• Reklam
Reklam

"Amerika Bir Değil, Kırk Kez Düşünsün"

Prof. Dr. Poyraz Gürson, Abdpost.com'dan İlknur Yılmaz'a konuştu. ABD'nin Türkiye yaptırımlarını değerlendiren Poyraz, ABD'nin aldığı kararı esefle kınadığını belirtti.

Reklam
"Amerika Bir Değil, Kırk Kez Düşünsün"
18 Aralık 2020 - 00:27 - Güncelleme: 18 Aralık 2020 - 00:51
  • Reklam
Son günlerde ülke siyasetinin gündemi haline gelen, Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımlarını Prof. Dr. Poyraz Gürson ile konuştuk. Abdpost.com'dan İlknur Yılmaz'ın sorularını yanıtlayan Gürson, yaptırımları egemenlik haklarına saldırı olarak değerlendirdi. 

Poyraz verdiği röportajda, "Hangi yaptırımı uygularlarsa uygulasınlar, Türkten bahsediyoruz... Dolayısıyla onların bir değil, kırk kez düşüneceği bir dönemden geçiyoruz. Artı, alınan kararı esefle kınıyorum" ifadelerini kullandı.

"ASLINDA BU BIDEN YÖNETİMİNE GÖSTERİLMİŞ BİR SOPA"

Yaptırımlar Ne Yönde ve Nasıl Olacak?
"İngilizce metindeki 4 ve 7'nci maddeye baktığımızda özellikle döviz cinsinden borçlanmalar gibi değişik ağır maddeler içeriyordu ama bugün Savunma Sanayi Müsteşarı Ali Demir'in Anadolu ajansına verdiği röportaj içimize su serpti. Yani oradan anlamamız gereken, Ruslardan S400 alınırken anlaşma metninde ismi geçen Ali Demir'le beraber birlikte birkaç kişiye yaptırım. Aslında bu bir sopa. Biden yönetimine... Kamala Harris yönetimi diyorum ben.. Tabi bu onların elinde ne şekilde şekillenecek onu göreceğiz"

"ABD ile OLAN NATO MÜTTEFİKLİĞİ SORGULANIR HALE GELİYOR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Eroğan, "Bu karar ülkemizin egemenlik haklarına yönelik aleni bir saldırıdır." dedi. Peki siz bu yayınlanan 12 maddeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?
"Burada Sayın Cumhurbaşkanı son derece haklı. Eski dünya düzeninde değiliz. Benden alma, ondan al. Zaten burada çerçevelendirmeyi doğru yaptığımızı düşünmüyorum. Türkiye sadece uçaklarla hava savunmasını sağlayamaz. Ortadoğu gibi İran gibi İsrail gibi bölgedeki diğer güçleri düşünecek olursak, bir hava savunma sistemine süratle ihtiyacı var. Yalnız burada olay sadece S400 değil, Amerika ve Türkiye NATO'da müttefikiz. 1952'den beri NATO'nun güneydoğu kanadını tutan bir müttefikiz. Ama artık müttefiklik sorgulanır hale geliyor. Neden? 15 Temmuz gibi hain bir darbe girişimi var. FETÖ var artı burada güneyimizde hemen küçük bir Afganistan, PYD, Teröristan oluşturuluyor. Dolayısıyla bunların kabul edilmeyeceği ifade edildiği için S400 ile ilgili de Amerika'da Donald Trump, dayanak olarak gözüküyordu"

"MÜTTEFİK DEDİĞİNİZ, SİZİN ORDUNUZDA KENDİSİNE AİT BİNLERCE AJAN YETİŞTİRMEZ"


ABD ile olan müttefiklik ruhunun 15 Temmuz ile yıkıldığını söyleyen Gürson, "Biz onlara sürekli şunu söylemeliyiz. Fethullah Gülen'i niye vermiyorsunuz? Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Bunlar esas sorulacak soru"

"4 YIL BOYUNCA AYKIRI BİR BAŞKAN İZLEDİK"

Trump'ın imzalamayacağım dediği yaptırımla ilgili yorum yapan Profesör Gürson, "4 yıl boyunca aykırı bir başkan izledik. Bütün entelektüellerin ve medyanın aslında hayretle izlediği bir başkan izledik. En son gider ayakta o hayretlermizi şaşırtmadı" dedi.

Gürson, takipçilerimizden gelen sorulara da cevap verdi.

Röportajın Tamamı İçin:

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com