• Reklam

Amerika'da Nasıl Zengin Olunur?

Savaş Şirikçi , ABD’de yaşayan en zengin Türk’lerden biri. Üstelik servetini ailesine borçlu değil. Öğrenci olarak gittiği Amerika’da genç yaşında sıfırdan kurduğu şirketle emlak sektöründe önemli yer edinmiş biri. Onun başarı öyküsünün herkese ilham kaynağı olacağı haberimize geçelim.

Reklam
Reklam
Amerika'da Nasıl Zengin Olunur?
07 Ağustos 2020 - 00:03 - Güncelleme: 07 Ağustos 2020 - 03:09
Reklam

Editör: Özlem Özgüt Yörekli

ŞİRİKÇİ’NİN ÖZGEÇMİŞİ
1983 yılında İstanbul’da 4 kişilik bir ailede dünyaya gelmiş. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni  bitirip  bir süre aile şirketinde çalışmış. Amcasının da desteğiyle yurtdışına açılmaya karar vermiş. Gidebileceği en uzak nokta olarak ABD’yi gördüğü için de Los Angeles’a gitmeyi seçmiş.

ABD’DE İLK YILLAR
ABD’de ilk zamanlar hiç de kolay geçmemiş Şirikçi için. En çok dil, yalnızlık ve parasızlığın zorladığından bahseden Şirikçi kıvrak zekası ve azmiyle bunları teker teker aşmayı başarmış. 

Sıfır İngilizce’yle arkadaş edinmekte uzun süre zorlanan Şirikçi dil sorununu “homeless” yani evsizlerle sohbet ederek aşmış. Sonrasında okulun kendisine bir garsonluk işi ayarlamasıyla Şirikçi para kazanmanın çok önemli bir sorun olduğunu kavramış. Saati 8-9 dolardan haftada 20 saat hem de restoranın tüm zor işlerini yapınca gündelik işlerde çalışan biri haline gelmek istemediğinden uzun vadede para kazanmayı o tarihlerde planlamaya başladığından bahsediyor. Kafasında şekillenen şey büyük hedeflere girerken o hedeflerin altında kalmadan adım adım güven kazanarak ilerlemek olmuş. Bunu da hayata adapte etmek için yeni hedefi onu daha ileriye taşıyacak bir bölümde okumak olmuş. Böylelikle uluslararası ticaret okumaya karar vermiş.

2 senelik bir sertifika programıyla uluslararası ticaretin yanına pazarlama ve reklamcılığı da ekleyerek akıllıca bir karar vermiş. Biraz şansının da yardımıyla o dönem bu eğitimi alanlara 1 yıl çalışma hakkı doğunca Şirikçi bunu çok iyi değerlendirmiş. GNC Live Well firmasında iş bulmuş. Vitaminler satan bu firmada kısıtlı bir İngilizce ile birebir Amerikalılara satış yaparak çok önemli bir iş tecrübesi kazanmış.

O sıralar rahatsızlığından ötürü New York’ta tedavi gören amcasına birkaç ay yardım etmek durumunda kalan Şirikçi 5 yıldır burada edindiği tecrübeyi hayata geçirebildiğini fark etmiş. Fakat amcasının tedavisinden sonra bir yol ayrımı ile karşılaşmış. Amcası ile Türkiye’ye dönmek yerine beş parasız Los Angeles’a dönüp zengin arkadaşlarının birkaç ay kirasını ödemesiyle idare etmiş. İlk kayıt yaptırdığı dil okulunda kendisine şakayla karışık iş bulamazsan gel diyen görevliyi hatırlayıp burada çalışmaya başlamış. Orada hayatını idame ettirecek kadar bir maaş kazanırken 1 yıllık çalışma vizesinin sonuna yaklaştığını fark edince hayati bir karar almış. Kendi işini kurmak!

ONU MİLYONER YAPAN İŞİN DOĞUŞU
Amerika’da yabancı öğrenciler için kalacak yer bulmak büyük sıkıntı. Hal böyle olunca gerek çalıştığı dil okulundaki öğrencilerin ve gerekse geldiğinden beri kendisinin çektiği ev sorunu kafasında yeşil bir ışık yakmış. 

2008 yılında Amerika’daki emlak krizinden de faydalanarak cebindeki ve diğer iki arkadaşının cebindeki 500’er doları birleştirerek oturduğu binanın yöneticisini de girişimci ruhuyla ikna ederek bir daire kiralamış. Kafasındaki düşünce bir ay dolmadan öğrenciler bulup daireyi kiralamak. Bir tarafta krizden ötürü doların çok düşmesiyle o sene oluşan yabancı öğrenci akını ve diğer tarafta da emlak piyasasındaki düşüş sebebiyle evlerini kiralayamayan Amerikalıları birleştirme düşüncesi…

Ama tabii karşılaşılan olumsuzluklar ortaklarını yıldırırken onu korkutsa da yıldırmamış. Okulda çalışırken tanıştığı Suudi Arabistanlı genci hatırlayıp onu ailesiyle bu daireye yerleştirmesiyle kendisine küçük çaplı ün kazandıran bir sektör oluşturmaya başlamış. 1 ev 5 ev 10 ev derken hobi gibi küçük paralar kazandığı o dönem ilk evi kiraladığı binanın sahibinin Şirikçi’nin büyüyen şöhretini duyup şirketinin yarısını çok büyük bir rakama satın almak istemesiyle bir kırılma noktası oluşmuş. Bunu iyi değerlendiren Savaş Şirikçi de bu tip başarı öykülerinin diğer kahramanları gibi hiçbir zaman ilk hedefinin para kazanmak değil sadece başarmak olduğunu dile getiriyor. 

VE GÜNÜMÜZ…
Amerikalı eşi ve bir çocuğuyla mutlu bir hayat süren Savaş Şirikçi artık çok yorulup yıpranmadan para kazandığını ve edindiği tecrübelerle hayatına girip çıkan insanlardan öğrendikleriyle sadece aynı heyecanı paylaşan kitleyle görüştüğünü söylüyor. İnsanlara tavsiyesi ise kendinizi yargılamayın, bilmediğinizi kabul edin, her şeyı yerinde öğrenin. Birisini taklit ederek değil kendi yolunuzu bularak başarı öykünüzü yaratın. Zorluklar fırsattır. Kendinize iyi davranın. 

KAYNAK; Kariyer Kılavuzu


  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com