• Reklam

Amerika'da Üniversite Seçimi

Kariyer Kılavuzu kanalından Gizem G. bugün, Amerika’da üniversite okumak isteyenlerin, okul seçiminde nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında bilgi veriyor. Türkiye’deki gibi tek bir sınavla, aynı tarihte başvuru yapılmayan Amerikan sisteminde, üniversite seçimi yaparken nasıl bir sıralama takip etmelisiniz, tüm detaylarıyla haberimizde yer alıyor.

Reklam
Reklam
Amerika'da Üniversite Seçimi
11 Eylül 2020 - 08:39
Reklam

Lisans veya yüksek lisans eğitimi için okul seçiminde, en iyi eleme nasıl yapılır?
Gizem, okul seçimi yaparken işe, kişisel önceliklerinizi sıralayarak başlamanızı öneriyor. Örneğin, burs sizin için ne kadar önemli? Maddi imkanınız yoksa tabii ki bursa ihtiyaç duyacaksınızdır. Peki bu durumda, yarı burs yeterli mi, yoksa tam bursa mı ihtiyaç var?
 
Sonrasında ihtiyacınıza göre, hangi okulların bu bursu verdiğini araştırmalısınız. Aradığınız bursun oranlarına ve kriterlerine uygun okulları sıraladıktan sonra, bu okullara göre okumak isteyeceğiniz bölümleri seçmelisiniz.
 
Burs oranlarına göre listenizi hazırladıktan ve girmek istediğiniz bölüme karar verdikten sonra, bu okulların web sitelerinden kabul şartlarını incelemelisiniz. Web sitelerinin ‘Admission Requirements’ yani kabul gereklilikleri bölümlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Çünkü seçmek istediğiniz bölüme göre kabul şartları değişkenlik gösterecektir. Türkiye’deki gibi, herkesin aynı tarihte girdiği tek bir sınavdan alınan puana göre üniversiteye girilmiyor Amerika’da.
 
Öncelikle şunu söyleyelim; Amerika’da, nerede ne okumak isterseniz isteyin, dil yeterlilik sınavı TOEFL’dan geçmek zorundasınız. Ya da okuldaki hocalarınızdan tavsiye mektupları toplamalısınız. Kendinizi anlattığınız ‘essay’ başvuru mektubu yazmak zorundasınız. Yaptığınız sosyal etkinliklerden ve hobilerinizden oluşan dosyalar hazırlamalısınız.
 
Fakat bu standart durumlar dışında her bölüm için istenilen ekstralar olabilir ya da hepsi için girmeniz gereken sınavlar değişkenlik gösterecektir. Bazı üniversiteler ekstra kompozisyon yazmanızı isteyebilir. Ya da Amerika’ya davet ederek yüz yüze mülakat yapabilir. Bunlar aklınızda bulunsun.
 
Örneğin, grafik tasarım bölümüne başvuracaksanız, yabancı dil yeterliliği ve diğer istenilenlerin yanında, en önemli şey, hazırlamanız gereken portföyünüz olacaktır. Yani sanatsal yetenek gerektiren bölümlerde ortalamanızdan ziyade, becerilerinizi sergilediğiniz portföye daha fazla önem veriliyor.
 
Ya da mühendislik için başvuru yapacaksanız, yabancı dil yeterliliğinizin ve diğer istenilenlerin yanında, master için GRE denilen sınava girmeniz gerekiyor. İşletme için ise GMAT sınavı almalısınız.
 
Görüldüğü gibi kabul şartları ve sınavları farklılık gösteriyor.
 
Bu konuda Gizem, stres yapmanıza hiç gerek olmadığı konusunda telkin veriyor. Genel olarak yurtdışında okuma koşullarını yerine getirmek için birincil koşulun, disiplinli olmaktan geçtiğini vurguluyor. Sıkı ve disiplinli ders çalışmak, sınavlara hazırlanmak, o sınavları verip adım adım dosyanızı hazırlamak ve başvuru tarihlerini takip etmek önemli diyor.
 
KAYNAK: Kariyer Kılavuzu
 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com