• Reklam

Amerikan Ordusunda Bir Türk: Serdar Turan

Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşen Türkler bir çok sektörde başarılı işlere imza atıyor. Serdar Turan'da 3 yıl önce geldiği Amerika Birleşik Devletleri'nde orduya katıldı. 8 aydır eğitim alan Turan önümüzdeki günlerde göreve başlayacak. Serdar Turan Türkiye'den geliş hikayesini ve Amerikan Ordusuna girişini ABDPOST.COM'a anlattı.

Reklam
Amerikan Ordusunda Bir Türk: Serdar Turan
21 Haziran 2020 - 07:16 - Güncelleme: 21 Haziran 2020 - 14:27
Reklam
Reklam

Aslen Mardinli olan Serdar Turan altısı erkek 3 kız çocuklu ailenin 4. çocuğu. İstanbul'da büyüdüğünü ifade eden Turan Edirne'de Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra ağabeyinin yardımıyla Amerika'da Green Card aldı.
2017'de Amerika'ya gelen Serdar Turan bir süre yemek sektöründe çalıştıktan sonra Orduya katılmaya karar verdi. Geçen yıl Ekim ayında Orduya kabul edilen Turan, "Burada askerlik çok değişik. Herkesin bir mesleği var. Bu mesleği sınavla belirliyorsunuz. Ben Jenaratör tamir teknisyeniyim. 2 hafta sonra mezun oluyorum." dedi.

KENDİMİ DAHA İYİ GELİŞTİRMEK İÇİN ORDUYA KATILDIM

Orduda yüksek kolej okuttuklarını ifade eden Turan "Ben orduya katılmadan önce çok araştırdım. Önceden spor yapıyordum zorlanmayacağımı düşündüm. Ayrıca Hastane masrafları ücretsiz, ev almak isterseniz sıfır peşinatlı ve çok düşük faizli krediler gibi cazip imkanları gördüm. Kendimi geliştirmek için en iyi yol bu deyip başvurdum. Yani Amerika'da bir background olmayan için askeriye iyi bir alan." şeklinde konuştu.
Türkiye'de Trakya Üniversitesi Çalışma ekonomisi ve Endüstri İlişkiler okuduğunu dile getiren çiçeği burnunda asker Serdar Turan, "Üniversite biter bitmez Amerika'ya taşındım. 2 Abim buradaydı onlar bana sponsor oldu. Buraya gelincede abimin bir tanıdığının restorantında çalıştım, UBER yaptım. O sırada bir arkadaşım orduya katılmak istiyordu. Bende araştırdım ve katılmaya karar verdim." diye konuştu. 

AMERİKA'YA GELDİĞİMDE NELERLE KARŞILAŞACAĞIMI BİLMİYORDUM

Amerika Türkiye'de kendisi için bir hayal olduğunu söyleyen Serdar Turan, "İlk geldiğimde ne ile karşılaşacağımı bilmiyordum. Brooklyn'de yaşıyordum ilk 3 hafta her yerde Türklere denk geldiğim için Marketlerinden alışveriş yapıp restorantlarından yediğim için çok şaşırmıştım. Amerika'da artık bir çok bölge İstanbul'dan bir semt sanki." diyerek sözlerini sürdürdü.

AMERİKAN ORDUSUNDA TÜRKLERİN SAYISI ARTIYOR

Orduda hiç yabancılık çekmediğini belirten Turan, "İngilizce okulunda 35 yaşında İzmirli bir kadın vardı. Benim gibi düşünüp girmiş onunla karşılamam ilginç gelmişti. Birliğin camisinde Türk imamla tanıştım. Türk kökenli savaş pilotu olmaya çalışan 18 yaşında bi arkadaşın azmine hayran kaldım. Basic traningte Hakkarili bir koğuş arkadaşım vardı. 44 yaşında 5 dil bilen Haydar abi vardı. Türk değildi. ama benden iyi türkçesi vardı. Okulda tanışmıştım. O da çevirmen olarak girmiş. Halen görüşüyoruz." dedi.

AMERİKAN ORDUSUNA KATILMAK İSTEYENLERE ÖNEMLİ TAVSİYELER

Askerlik için tavsiyem çok iyi araştırmaları acele karar vermemeleri ne ile karşılaşacaklarını iyi bilmeleri diyerek sözlerini sürdüren Çavuş Turan "Videolar izleyip recruiterların dediklerine inanmamaları. Çünkü ben hiçbişeye bakmadan imza attım. Eğer bir spor geçmişim olmasaydı birazda army knowledge çok zorlu geçen yerleri atlatmam imkansız olurdu." şeklinde konuştu.

ASKERLİKTE DUYGUSALLIĞA YER YOK

Askerliği anlatırken, dikkatin ve disiplinin ön planda olduğuna vurgu yapan Serdar Turan "Ben askerliğe profesyonelce baktığım için öyle bir duygusal bişey yaşamıyorum. İş olarak güzellikleri var, 9-5 çalışıyorsunuz.Eğitimler 2 aşama birisi Basic Traning 10 hafta sürüyor hiç telefonunuz yok mektup yazabiliyorsunuz ve tamamen psikolojik bir durum çok zorluyorlar. İkinsici de Advance individual traning bunun süresi seçtiğiniz işe bağlı. Benimki 9 hafta. Jenaratör Teknisyeni olup işe başladığımda mesaim 9 ile akşam 5 arası. Sadece acil birşey olursa Cumartesi Pazar çağırıyorlar. Yoksa bir memur gibiyiz." diyerek sözlerini sürdürdü.

4 senelik sözleşme imzaladığına dikkat çeken Turan, sonrasında military geçmişim olduğu için iş bulmam çok kolaylaşacak. Criminal Justic okuyarak NYPD'ye girmeyi planlıyorum. 2 hafta sonra göreve başlayacağım. Active duty olduğum için nereye verirlerse orada çalışacağım. 
Armyde 3 bölüm var. Active Duty, National Guard, Reserve. Son ikisi ayda 2 gün hangi eyaletten başvurduysan ayda 2 gün çalışıyorsun sonra sivil hayata devam ediyorsun." dedi.

AİLEM ÖNCE SICAK BAKMADI AMA BEN SEVİYORUM
Orduya katılmamı Anne babasının sıcak bakmadığını belirten Serdar Turan "Ama benim pişman olmadığını görünce kolay kabullendiler. Şuan görev yerimi bekliyoruz. Açıklanınca bakalım nasıl tepki verecekler. İlk olarak Türkiye yazdim sonra Almanya ve İtalya. Ülke içinde de New York ve New Jersey yazdım." diye konuştu.

ASKERLERİN MAAŞI BECERİNE VE YAPTIĞIN İŞE GÖRE DEĞİŞİYOR.

Maaşın rübteye ve bildiğimiz extra dillere göre değiştiğini aktaran Serdar Turan, "Ekstra diller başına 300 artıyor. Okuduğunuz okullara göre artıyor yani ne kadar eğitimliyseniz o kadar daha çok artıyor. Ben memnunum harcamam az vergim az. Çoğu şeyi karşılıyorlar. En düşük Er maaşı 1600 dolar. Ama ortalama 5 bin dolar civarında." dedi.

Serdar Turan'a Serdaar93 hesabından instagramdan ulaşabilirsiniz.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com