• Reklam

Çin'de Covid-20 Mi Çıktı?

Yazar Fatih Polat yaklaşık 1 sene önce Covid-19 virüsünün ilk çıktığı yer olan Çin'in Wuhan şehrinde yeni bir salgın hastalığın daha türediği haberini veriyor. Polat'ın haberine göre; Wuhan Viroloji Enstitüsü uzmanlarından Shi Zhengli, Güney ve Güneybatı Çin'deki yarasaların, insanlara bulaşabilecek başka korona virüsler daha taşıdığını söyledi.

Reklam
Çin'de Covid-20 Mi Çıktı?
16 Aralık 2020 - 21:01
  • Reklam
İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Zhengli; yarasaların, korona virüsün ilk taşıyıcıları olmasına rağmen, SARS Cov 2'nin önce bir ara hayvana, sonra da insanlara bulaştığını ve bu ara hayvan taşıyıcının henüz tespit edilemediğini ifade etti.

Açıklamaya göre; korona virüsün varlığının belirlendiği geçen yılın sonlarına kadar, hayvanlar ve hatta insanlar arasında ne kadar süreyle dolaştığı bilinmiyor. Bununla ilgili olarak İngiltere'de Prof. Dr. Edward Holmes, Wuhan'lı meslektaşı ile korona virüsün uzun bir süre taşıyıcıda bulunmuş olabileceği konusunda hemfikir olduğunu ve  tespit edilmeden önce insanlar arasında birkaç ay dolaşmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade ediyor. Virüsün hayvandan insana bulaşma sürecinin, ilk defa Wuhan'da ve hatta Hubei eyaletinde gerçekleşmemiş olabileceğini söylüyor.

Polat, bu açıklamalardan yeni bir korona virüs türüyle insanoğlunun karşı karşıya kalabileceğinin anlaşıldığına dikkat çekiyor. Nasıl ki, Covid-19 ilk kez  Şubat ayı gibi Avrupa'ya geldi, ama öncesinde Çin'den bu tür açıklamalar birileri tarafından yavaş yavaş yapılıyordu, şimdi de aynısı olabilir. Bu açıklamalara dikkat! Çin'in kapalı bir ülke olduğunu ve yaptığı her açıklamanın altından bir şey çıkabileceğine işaret ediyor Polat.  

Covid-19'un ortaya çıktığı Wuhan kentindeki son durumu ele alan Polat, Çin'in aşısız bir şekilde virüsü yendiğini iddia ettiğini hatırlatarak acaba Wuhan'da hayat şu an nasıl devam ediyor diye sorguluyor.

- Gerçekten de Wuhan'da insanlar normal hayatlarına dönmüş durumdalar.
- Aylardır hiçbir yeni vaka bildirimi olmamış.
- İnsanlar pazarlara yeniden kurbağa, yarasa gibi hayvanları satın almak için akın ediyor.
- Birçok kişinin maske bile takmadığı gözlemleniyor.
- İnsanlar, korkacak bir şey kalmadığı psikolojisine girmişler.
- Düzenli olarak temizlenen şehrin sokakları eskisi gibi kalabalık.
- İnsanlar, satıcılar ve sokak sanatçıları salgın yokmuş gibi hareket ediyorlar.
- Ancak yine de Wuhan'lılar henüz tam olarak salgın öncesine dönülmediğini, ekonominin gördüğü zararın toparlanması için zamana ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

Yani maalesef, virüsün ilk kez ortaya çıktığı söylenen o pazar yerinin hiçbir değişime uğramadığı ve tıpkı salgın öncesi gibi olduğu ve hiçbir tedbirin alınmadığı ortada. Polat, bu virüsün tesadüfen ortaya çıktığına inanmadığının altını çiziyor. Bilinçli bir şekilde insanlara bulaştırıldığını bilimsel donelerin bunu kanıtladığını söylüyor.

Mesela; Çin'in aşı ürettiğini ve bunu dünyaya sattığını örnek gösteriyor. Oysa ki, Çin virüsü aşı ile yenmedi! Bu işin içerisinde bir Ali Cengiz oyununun açık ve net olduğunu söylüyor Polat. Sizce nasıl?

Ekonomi çöktü, bir milyarın üzerinde insan hayatını kaybetti, işsizlik aldı başını gidiyor, dünyanın en güçlü ülkeleri bile aciz durumda. Amerika'daki günlük vaka sayısı 300 bini geçti.

Polat İtalya'yı hatırlatıyor; virüs Çin'de ilk kez duyulduğunda, İtalya'da henüz bir şey yokken, İtalya'da bir çocuktan farklı sebeple alınan numune donduruluyor ve geçen aylarda uzmanlar bu numuneyi test ediyorlar ve pozitif çıkıyor. Yani bunun anlamı, korona virüs çok daha önceden Avrupa ve tüm dünyaya yaydırılmıştı bile. Onun için tesadüf falan değil Polat'a göre.     

Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'nın, BioNTech-Pfizer aşısıyla ilgili açıklamasına da değiniyor Polat. Koca aşı için, "İnsanlarda yeni uygulanan bir teknoloji ile hazırlanmaktadır. Çalışmalarda kısa dönem sonuçları başarılı olmuştur. Orta ve uzun vadede sonuçları bilinmemektedir." diyor. Çin'den aldığımız aşıyı kastederek, "Yurtdışından inaktif bir şekilde aşıyı tercih ettik. Bizim de Nisan'dan sonra kendi aşımız çıkacak." diyor. Yani ithal aşıyla bu durumu sürdüremeyiz demek istiyor.

"Nüfusun en az yüzde 60'ının aşılanması gerekiyor. Bu durumda 50 milyon kişiyi en erken dönemde   aşılamamız lazım. Erken dönemde dünyayla birlikte en yaygın aşılamayı yapan ülkelerden biri olacağız. Mart ayından bu yana hastalığı atlatanları da hesaba kattığımızda, aşılama ve bağışıklık kazananlarla birlikte çok ciddi bir yol almış olacağız. Dünyada henüz birinci dalga  bitmedi. Bu durum zirve sonuçlarla yaşanıyor. İstanbul, 3. zirveyi Anadolu da 2. zirveyi gördü. Son alınan tedbirlerin etkisinin 2 hafta sonra görüleceğini düşünüyorum. Özellikle yoğun bakım konusunda Adana, Samsun, İzmir, Hatay, Antalya ve Ordu gibi illerde sorun yaşıyoruz. Maalesef tablo ağırlaşıyor." diyor.

Bakanın açıklamalarını çok çarpıcı bulan Polat, Uğur Şahin'in bulduğu aşının uzun vadede sonuçlarının bilinmediğinin altını çiziyor. Bu sebeple Polat, bu aşıların insanları korona virüsten yüzde 100 koruyacağına dair hiç kimsenin garanti veremeyeceğini söylüyor.

KAYNAK: Emekli TV

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com