• Reklam

'Homeless' Esma ve Angel

Her ülkede evsiz yaşayan insanlarla karşılaşmak mümkün. Bu insanların bir kısmını kadınlar oluşturuyor. Şüphesiz ki onlar için daha zor bir durum bu. Biri New York’ta diğeri İstanbul’da yıllardır evsiz yaşayan iki kadının hikayesine şahit olacağız bugün. Kimbilir, belki bu yazıyı okuduktan sonra evsizlerin yanından geçerken yardım etme isteğiniz artar.

Reklam
'Homeless' Esma ve Angel
14 Kasım 2020 - 16:28
  • Reklam
ESMA / İstanbul
43 yaşındaki Fas’lı Esma 3 yıldır İstanbul sokaklarında yaşıyor. Evsiz! 2 sene üniversitede Fransız dili ve edebiyatı okuyup, çalışıp para kazanmak istediği için okulu bırakmış. Kazablanka’da çok çalıştığını söylüyor.

Turist olarak gelip Taksim’de bir otele yerleşen Esma, bir gün İstiklal Caddesi’nde gezerken maalesef hırsızların hedefi olmuş ve çantasını çaldırmış. Bütün parası, resmi evrakları kısacası her şeyinin çantayla birlikte gittiğini söylüyor. Beş parasız ortada kalınca o gün bugündür İstanbul’da sokaklarda yaşadığını anlatıyor. İnsanların yardımlarıyla karnını doyurup, arada bir duş aldığını söylüyor Esma.

Sokakta yaşamanın erkekler için bile korkutucu olduğunu söyleyen Esma, kendisi hem bir kadın hem de yabancı olarak çok zorlandığını anlatıyor. Yardımsever insanlar kadar kötü niyetlilerin de çok olduğunu ve tecavüze yeltenenlerle zor baş ettiğini anlatıyor. Birçok kez saldırıya ve şiddete uğradığını anlatan Esma biriktirdiği şişelerle kendini koruyabilmiş bugüne kadar.

Eski yaşantısında güzel vakit geçirmek için program yaptığını anlatan Esma, şimdi ise yaşadığı şeyin normal bir hayat olmadığını vurguluyor. Saatlerce aç bir şekilde yardım edip yemek alacak birilerinin gelmesini beklediğini söylüyor.

İş bulup çalışıp gerekli parayı kazandıktan sonra gitmek istediğini anlatıyor. Annesini ve kardeşlerini çok özlediğini söylüyor. Kadınlara mesajı sadece onları sevdiği oluyor. Onun dışında gelecekle ilgili bir planı yok Esma’nın.

ANGEL / New York
23 yaşındaki Angel ise New York sokaklarında 4 yıldır evsiz yaşıyor. Şişe ve teneke toplayarak hayatına devam ediyor. Devlet üniversitesinde 2 sene psikoloji okumuş ve devam etmek istiyor ancak maddi durumundan ötürü bunu gerçekleştiremiyor.

2016 yılından beri sokakta yaşayan Angel, büyükannesinin evinden kovulduğunu söylüyor. Çünkü çok fazla kavga ediyorlarmış ve oğlu için iyi olmadığını söylüyor. O zamanlar birlikte olduğu erkek arkadaşına güvenmiş ama söylediği her şey yalan çıkmış. Ev kendisine ait değilmiş ve kirayı ödemek için kendimizi eşyaları satarken bulduk diyor. Erkek arkadaşı arabada yaşamayı teklif edince 6 aylık oğlu için uygun olmadığına karar veren Angel, bu süreçte çocuk esirgeme yetkililerini karşısında bulmuş. Barınak sistemine girerek çocuğunu elinden almalarına imkan tanımamış. Şubat 2016’da büyükannesinin açtığı velayet davasıyla karşılaşınca çocuğunun velayetini kaybetmiş ve kendisi de barınaktan ayrılıp sokaklarda yaşamaya başlamış. Çocuğunu büyükannesi büyütmekte.

Sabahları 6.00’da kalkıp şişe ve teneke toplayarak onları markete sattığını söyleyen Angel, günlük 30-40 dolar kazanıyormuş. Saat 9.00 gibi bir evsiz merkezine giderek orada karnını doyurduğunu, temizlendiğini, çamaşırlarını yıkadığını, televizyon seyredip kitap okuduğunu söylüyor. Geri kalan zamanını dışarıda dilenerek geçirip yemek saatlerinde tekrar evsiz merkezine geldiğini anlatıyor.

Angel da sokakta bir kadın olarak yaşamanın çok tehlikeli ve zor olduğunu söylüyor. Bir kadın olarak birisinden bir şey istemenin karşılığında sizden ne isteyeceklerini kestiremediğinden bahsediyor. Dilenirken birçok erkeğin para vermek yerine kendisiyle iyi vakit geçirmek isteyip istemediğini soruyorlarmış.

Angel bu konuyu konuşmak bile istemezken, polisin dahi inanmadığını ve hep evsizlerin suçlandığını dile getiriyor. Bir defasında Aralık 2018’de gece uyurken biri battaniyesinin altından onu çekip çok kötü dövmüş ve bütün her şeyini almış. O şiddetten sonra 6 hafta hastanede tedavi görmüş.

Angel kendisine portatif bir çadır, ocak ve şarj aleti gibi malzemeler edinmiş ve kesinlikle ana cadde gibi merkezi yerlerde uymam diyor. Ormanlık alanlarda sanki kendi eviymiş gibi kimsenin yerini bilmediği noktaları seçerek hem eşyalarını koruduğunu hem de hayatta kalma becerisi edindiğini anlatıyor.

Daha iyi bir şey yapabilme potansiyeli olduğuna inanan Angel, bu yaşadığının son durak olmadığını ve önünde kocaman bir hayat olduğunu söylüyor. Kadınlara mesajı, eğer evsiz olmayı seçerlerse arkalarını kollamayı öğrenmeleri oluyor. Gelecekle ilgili hayali ise kendi hakkını savunamayan insanlar için avukat olmak.

KAYNAK: Ebabil Tube
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com