TRT World ABD’de izlenme Oranı %21

TRT World ABD'de izlenme Oranı %21

Anıl Sural, Sadece Türkiye ve çevresi için değil… Kudüs, Yemen, Myanmar, Filipinler’den de önemli haberlerle tüm dünyada büyük ses getirdiler. Sadece Türk insanının değil mazlum insanların sesini duyurmak için de varlar. Hazır Türkiye’ye gelmişken TRT World’ün başarılı Genel Yayın Yönetmeni Fatih Er’i ziyaret ettim ve kendisiyle keyifli bir röportaj gerçekleştirdi.

07 Mart 2018 - 11:25

TRT World Yüzde 36 ile ABD, yüzde 21 ile İngiltere ve peşinden de Hindistan ile Pakistan geliyor. Avustralya’da yüzde 2’ydi ilk başladığımız zaman fakat şimdi yüzde 12’lere yükseldi.
TRT World çok yeni bir kanal fakat Türkiye son 2 senede çok zorlu süreçlerden geçti.
Çok hızlı olarak işe başladınız…
Özellikle biz bu kanalı kurduktan sonra 3 ya da 4 seçim oldu, 8 terör saldırısı gerçekleşti, 1 darbe girişimi oldu ve Türkiye 2 büyük operasyon başlattı. Aynı zamanda kendi topraklarında Sur ve Hendek olayları oldu. Bu dönemde bu televizyon tüm dünyaya aktarmaya çalıştık. Buraya getirdiğimiz her gazeteci Türkiye’de olanları dört dörtlük bilmiyor. İşin tekniğini biliyor fakat bilgileri olmuyor. Türkiye içinde hem Türkiye’yi anlayan hem de İngilizceleri çok iyi seviyede konuşabilen ve yazabilen insan sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.
Türkiye’de bazı kesimler bunu anlamakta zorlanıyor. Bazen bize çok fazla yüklenebiliyorlar. Mesela Afrin operasyonu devam ederken bize neden Hindistan’daki ünlüler ile ilgili neden yayın yaptınız diyorlar. 24 saat Afrin yayını yapamam. Uluslararası bir kurumun uluslararası izleyicilere de gel gel demesi gerekiyor. Şöyle bir örnek vereyim. Arakan Rohingya krizinde en iyi görüntü ve haberleri biz verdik. Ekibimiz Myanmar’da 2 ay hapis yattı. Ses getiren görüntüleri çektikleri için. Biz o haberleri yaptığımız dönemde Budistlerin keçilerle yoga yapmalarını ekrana verdik. İnanılmaz eleştiri aldık Budistler katliam yaparken TRT World neden böyle bir görüntü veriyor diye. Hindistan ve Pakistan’da 100 küsür milyın takip ediliyoruz. O haberi ekrana ve dijitale koyduk Avrupa’da onu izlemeye gelenler Myanmar haberlerimizi izlediler. Bu tür stratejileri biz her zaman yapıyoruz. Batılı izleyici için onu çengele takıp diğer haberlerin izlenmesini sağlıyorum.

Fatih Er Kimdir?
1979 Konya doğumlu gazeteci, mesleğe yerel medyada başladıktan sonra önce Kanal 7, ardından da Star Haber’de çalıştı. Medya eğitimi için gittiği Avustralya’da çeşitli televizyonlarda görev yaptı. TV Net ve Kanal 24’ün kurucu ekibinde de dış haberler editörü ve sunucu olarak çalışan Er, üç yıl boyunca TRT’nin Kudüs temsilciliğini yaptı.
Fatih Er, Arap Baharı sürecinde Mısır, Tunus ve Libya’da yaptığı başarılı haberlerle adını hem Türkiye’de hem dünyada duyurdu.

Daha sonra El Cezire Türk ekibine dahil olan Fatih Er, iyi derecede İngilizce ve İbranice biliyor. A Haber’de editör-sunucu ve kıdemli-muhabir olarak görev yaptı. Şu anda ise TRT'nin uluslararası İngilizce yayın yapan haber kanalı TRT World'un kurucu üyelerinden biri ve Haber ve Programlar Direktörü görevini taşımaktadır. oncevatan
YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Man says police 'humiliated' after false alarm
Man says police 'humiliated' after false alarm
Colts QB Luck announces surprise retirement
Colts QB Luck announces surprise retirement